top of page

Bina Bilgisi Modellemesi (BIM)


Sanal tasarım araçlarını kullanma biçimimiz, müşterilerimizin şehirleri, binaları ve sistemleri tasarlamalarına nasıl yardımcı olduğumuzu büyük ölçüde değiştiriyor.

3B modelleme ve simülasyon gibi sanal tasarım araçları giderek daha sofistike ve entegre hale geliyor. Tasarımcılar arasındaki ve her bir tasarım öğesi arasındaki etkileşimi hayata geçiren gelişmiş bir tasarım süreci ile beslediklerinde potansiyellerinin en iyi şekilde gerçekleştiğine inanıyoruz.


Bina bilgi modellemesi (BIM) olarak bilinen bu süreç, şehirleri, binaları ve sistemleri tüm yaşam döngüleri boyunca gerçekleştirecek şekilde tasarlama biçimimizi değiştiriyor.


İnşaat endüstrisinde üretkenlik artışına olanak sağlayan ve yapıların planlama, inşa etme ve bakım süreçlerini dijital olarak destekleyen BIM, mühendisler, işverenler, mimarlar ve müteahhitler arasında bilgi paylaşımını sağlar. BIM yalnızca bir tesisin 3B modellenmesi manasına gelmiyor. BIM, bir bilgi yönetim sistemidir.


Akıllı bir model


BIM sanal bir prototip (dijital ikiz) olarak düşünülebilir. Bir bina, bir site, bir altyapı sistemi veya bir şehir tasarımının herhangi bir yönünün inşa edilmeden önce simüle edilmesine ve değerlendirilmesine olanak tanır. Tasarımı daha iyi ve daha erken anlamamıza yardımcı olur. Projelerin beklenen tarihte ve şekilde neticelenmesi ve dolayısıyla prestij ve mali kayıp yaşanmasına engelleyerek zaman kaybından ve ekstra masraftan kurtarır. BIM sayesinde hatalar kaynağında, henüz tasarım aşamasındayken çözülür.


Bu sanal prototip, daha iyi inşaat için referans olur. ve proje işverenlerine bu sanal prototipler geçtikten sonra bile gelişmeye devam ediyor. BIM tüm bunları başarır çünkü sadece bir 3B animasyon değildir: bilginin de içerisine katıldığı akıllı bir proje modelidir. Böylece tüm proje yaşam döngüsü süreci boyunca paydaşlar arasında paylaşılabilir.


Bu bilgiler, malzemelerin cinsi ve üretim bilgilerinden rüzgar kuvvetlerine ve hatta sıhhi tesisat sistemlerindeki su basıncına kadar proje ekibinin seçimlerinin, kısıtlarının ve fırsatlarının sonuçlarını anlamalarına yardımcı olan bütün bilgileri kapsamaktadır. Akıllı bir modelde, fizibilite, maliyet ve programları yansıtmak için daha fazla etkileşim ve iş birliğine ihtiyaç vardır. Program ve zaman faktörleri eklendiğinde 4B modeli, miktar ve maliyetle 5B modeli olur. Ayrıca, 6B model ile inşaat ve işletme sürdürülebilirlik danışmanlığında kayda değer kazanımlar elde etmemize yardımcı olmaktadır.


İdeal bilgi modeli, projenin kullanımı sırasında eklenen onarım ve değişikliklerle ilgili güncellemelerle birlikte gelişmeye devam etmelidir. Daha iyi bir karar mekanizması için sayısız operasyonel veri ve tanılama da kullanılabilir.


PMO'daki olağanüstü titizlikle BIM'i geliştirerek, sistemlerin ve yapıların “toplam tasarımını” gerçekleştirmeye her zamankinden daha yakınız. Kullandığımız proje yönetim yazılımları sayesinde BIM süreçlerini en iyi şekilde yöneteceğimize inanıyoruz.


Yenilikçi ve dijital proje yönetim bakış açımızla projelerinizin, BIM süreci ile tasarlanması ve yönetilmesi ile ilgili bilgiye ihtiyacınız varsa, lütfen info@pmo.com.tr adresine e-posta gönderin.


265 görüntüleme

Comments


bottom of page